top of page

BİZ KİMİZ?


       Bir şeyi “Kız Gibi” yapmak sadece bizde değil dünyanın her yerinde maalesef yaptığınız işi iyi yapamadığınızı anlatan küçük düşürücü bir söz olarak kullanılır. Kadınların fiziksel özellikleri ön plandadır ve ne üzücüdür ki zeka, karakter ve yetenekleri hep ikinci planda kalır. Bu söze atıf yapmak ve böyle olmadığını ispatlamak isteyen bir grup kadının kurduğu “Kız Gibi Off-Road ve Doğa Sporları Kulübü Derneği” nin hikayesi;
 

       Kız Gibi Off-Road fikri, Handegül TURUNÇ’un dünyadaki kadın off-road, enduro ve motocross sporcularını araştırırken “Off-Road Like a Girl” grubunu internette bulmasıyla başladı. Tuba ERGÜR’ün fikir almak için bu grupla haberleşebileceklerini söylemesiyle heyecan arttı.. En sıkı rakibi ve can dostu Suzan YELMAN’la bu grup hakkında sohbet ederken; “Biz bunu Türkiye’de yapmalıyız!” dediler ve kolları sıvadılar. Off-Road Like a Girl grubu kurucusu Andrea BULLARD ile görüşmelere başlayıp gruplarının birebir Türkçe çeviri ismi olan Kız Gibi Off-Road adını kullanmaya karar verdiler. Ayrıca Andrea BULLARD, Kız Gibi Off-Road için Türk Bayraklı bir logo tasarımı yaparak kızları duygulandırdı. Off-Road yarışlarında karşılaşıp beraber yarıştıkları arkadaşlarıyla görüşerek bu oluşumu el birliği ile güçlendirmeye karar veren kızlar ; Türkiye'nin ilk kadın Off-Road Kulübü olan


"Kız Gibi Off-Road ve Doğa Sporları Kulübü Derneği"ni kurdu.

 

     Kadınların off-road sporunda varolması için herhangi bir kulüp çatısı altında değil, başlı başına kadınların oluşturduğu yeni bir oluşum ile varlığını göstermesi ile ilgili en büyük destekçimiz her zaman eşlerimiz ve kardeş kulüpler oldu. Böylece Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek Off-Road yarışlarındaki ilk kadın takımı olmayı başardılar. 


       Kız Gibi Off-Road’un amacı, kadınların ilgisini Off-Road sporuna çekmek ve imkanları doğrultusunda kadınların bu sporu yapabilmesi için destek olmak. Türkiye’de profesyonel lisanslı olarak bu işi yapabilmenin maliyetinin oldukça yüksek olduğunu hepimiz biliyoruz. Yarış aracının hazırlanması, lisans ücretleri, aracı kırıp dökünce yapılacak tamir bakım masrafları yüzünden çoğu kadın buna imkan bulamıyor. Ama içlerindeki kıvılcımı alevlendirmek için Kız Gibi Off-Road ekibi olarak, düzenlenen Ulusal ve Mahalli bir çok yarışa katılarak bu işe istekli kadınların kendilerini keşfetmelerini sağlıyoruz. Kadınların bu sporu profesyonel olarak yapabilmelerine imkan sağlanması için ekibimiz son hızla çalışmakta, sponsor görüşmeleri yapmakta ve düzenleyeceğimiz eğitimler ve çeşitli organizasyonlarla ilgili programlarımızı hazırlamaktayız.

 

        Amacımız sadece Off-Road ve Doğa Sporlarında değil, her alanda kadınları desteklemek, cesaretlendirmek, onlara katkı sağlamaktır. Sosyal sorumluluk projelerine ağırlık veren grubumuz Türkiye'de çeşitli kadın, çocuk vakıf ve derneklerine destek olabilmek adına eğitim, seminer gibi organizasyonlar düzenleyerek, profesyonel olduğumuz bu sporu daha faydalı hale getirmeye çalışmaktadır. 


                                                      “ELİMİZİN ÇAMURUYLA HER YERDEYİZ!”

bottom of page